piątek, 20 października 2017

Grecka wyprawa z MitologiąHistoria, sztuka, a przede wszystkim mitologia Grecji, rozbudzają wyobraźnię i inspirują.  


Przepiękne położenie, słońce, zabytki, przyroda ściągają co roku do Grecji rzesze turystów i nam również udało się jakiś czas temu odwiedzić kilka jej bajkowych zakątków:


Ponieważ jednak było to już dawno i najmłodsi w rodzinie niewiele z tego pamiętają, wyruszyliśmy w ramach projektu "Mali Podróżnicy" na wyprawę z książkami i mapą, ale wspominając także spotkanie z Grecją na przykład w Parku Asteriksa we Francji (powyżej i poniżej na zdjęciach).


Na początek czytaliśmy MikiGeo i testowaliśmy zdobytą wiedzę.Mity dla dzieci Grzegorza Kasdepke, to pozycja którą możemy czytać i słuchać "na okrągło".


Książka zawiera ciekawe ilustracje, natomiast nagranie audiobookowe w mistrzowskim wykonaniu Krzysztofa Tyńca jest u nas obowiązkową pozycją zabieraną na dłuższe trasy samochodem.  Grecji została zadedykowana jedna z książek z lubianej przez nas serii "Magiczny domek na drzewie".

Książce towarzyszy także "Prawie naukowy dodatek", czyli Przewodnik Badacza ciekawie poszerzający wiedzę zdobytą w trakcie czytania lektury.Sporą garść informacji na temat starożytnej Grecji zaczerpnęliśmy również z książki z serii "Co i jak".
Wiedzę na temat mitologii utrwalaliśmy korzystając z książki z serii Glob, pt. "Mitologie".Tak przygotowani ruszyliśmy do "Parku Mitologii" w Zatorze.


Zgodnie z opisem na stronie obiektu, położony na wodzie Park jest jedynym tego typu miejscem w Polsce poświęconym mitologii.


Wcześniejsza znajomość mitów greckich na pewno uatrakcyjnia wycieczkę.


Można na przykład pobawić się w zgadywanie kim jest przedstawiona postać, zanim odczytamy tabliczkę z opisem.W Parku można również usystematyzować swoją wiedzę ...


... i ją pogłębić korzystając z opisów przy poszczególnych figurach i scenkach.Część zwiedzania odbywa się tramwajem wodnym i w trakcie przejażdżki można wysłuchać odtwarzanych historii mitologicznych.


Trochę szkoda tylko, że postacie nie są ruchome, ale i tak robią wrażenie.
Po skończonej przejażdżce można skorzystać z rowerka wodnego (w naszym wypadku łabędzia :)) i zrelaksować się raz jeszcze podziwiając z postacie mitologiczne.


Można również samemu wcielić się w mieszkańca starożytnej Grecji lub herosa.
Warto także ruszyć do Labiryntu na spotkanie Minotaura ...


.. lub zawrzeć bliższą znajomość z centaurem. ... 


... albo zwiedzić wnętrze konia trojańskiego.  

 

Pobyt w Parku Mitologii to na pewno dobry pomysł, by utrwalić sobie znajomość greckich mitów lub rozpocząć z nimi przygodę.


Nie mogąc się rozstać z mitami odkryliśmy w domowej biblioteczce jeszcze jedną książeczkę o tej tematyce, z serii " Kolekcja juniora".Kończąc temat starożytnej Grecji bawiliśmy się w kolorowanie greckich zabytków i najważniejszych symboli.
Powstał też portret ulubionej bogini, który to tytuł otrzymała Atena.
Po mitologiach sięgnęliśmy po bardziej współczesną literaturę. Jedna z dwóch książek z serii "Dziennik Pilar" (Wydawnictwo Skrzat), przetłumaczonych do tej pory na język polski, opisuje podróż bohaterki po Grecji.


Piękne ilustracje, ciekawe informacje i wątek przygodowy, całość jak najbardziej godna polecenia.

Z książki można między innymi nauczyć się podstawowych zwrotów po grecku.


Inną książką przygodową która towarzyszy nam w naszych podróżach są "Kroniki Archeo" Agnieszki Stelmaszyk o których pisałam już wcześniej w poście Egipska przygoda.
Dalszy ciąg fascynujących przygód Ani i Bartka Ostrowskich rozgrywa się właśnie w Grecji (przede wszystkim na Krecie).


Lektura nie mniej interesująca od pierwszej części i podobnie zawiera obok fikcji literackiej także sporą dawkę wiedzy.Na zakończenie naszej podróży po Grecji mała powtórka ze znajomości greckich bogów :)
Kolejną  powtórkę planujemy w weekend, przy bajce "Herkules" Disneya.


Wpis w ramach projektu Mali Podróżnicy  GRECJAWpis włączony do projektu "Czarowanie przez czytanie - edycja 2" 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz