niedziela, 12 listopada 2017

Słowiańszczyzna i folklor - poznajemy dzieła Zofii StryjeńskiejW ramach cyklu warsztatów dla dzieci o sztuce i architekturze współczesnej, organizowanych przez "Henryk Fundacja" w Henryk Gallery w Krakowie, poznawaliśmy motywy folklorystyczne oraz wpływ folkloru i słowiańszczyzny na twórczość Zofii Stryjeńskiej.

Ciekawa, żywa kolorystyka znajdowała odzwierciedlenie w pracach artystki, która nie tylko malowała, ale także projektowała scenografię, kostiumy i zajmowała się sztuką użytkową.

Na poniższej pracy nie widać tych żywych kolorów, ale to tylko przekłamanie projektora - oryginał ma bardzo radosne barwy.


Poznawaliśmy też dzieła współczesnej artystki, Pauliny Ołowskiej, która na ostatnim biennale w Berlinie zaprezentowała swoje czarno-białe kopie obrazów Stryjeńskiej z lat 20. i 30. oraz wykonaną przestrzenną aranżację z oryginałów i kopii.

Prace artystek miały stanowić inspirację do własnej twórczości młodych adeptów sztuki.


Najpierw na papierze powstawały szkice do szablonu. Detale należało rysować odpowiednia metodą tak, aby nie było problemów przy późniejszym malowaniu różnymi kolorami.


Szablon z papieru został przerysowany na folię, a następnie powycinany od wewnątrz.


Tak przygotowany foliowy szablon, przeniesiony na lniany materiał, umożliwiał powielanie wybranego motywu pozostawiając możliwość modyfikacji kolorów.


Gotowe, wysuszone suszarką dzieło można było zabrać ze sobą, by w domu kontynuować dalszą pracę.

Pojawiło się kilka różnych pomysłów na wykorzystanie obrazków, ostatecznie zapadła decyzja, by uszyć praktyczną torbę.


Materiału wystarczyło idealnie, ale przy krojeniu i zszywaniu grubego płótna konieczna była pomoc dorosłego.


Końcowy efekt bardzo nam się podobał. Własnoręczne wykonanie niepowtarzalnej torby z ciekawym zdobieniem, to duża satysfakcja i przyjemne połączenie edukacji plastycznej ze sztuką użytkową.

 

 
Wpis powstał w ramach projektu "Bliżej sztuki"

3 komentarze: