czwartek, 21 grudnia 2017

Chińska sztuka wycinania z papieru


Zafascynowani kulturą chińską postanowiliśmy do naszych tradycyjnych ozdób świątecznych dodać w tym roku także akcenty z tego kraju. W tym celu wybraliśmy się na warsztaty chińskich ozdób świątecznych do Instytutu Konfucjusza w Krakowie.


Tam najpierw wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji z której dowiedzieliśmy się, między innymi, że ten rodzaj sztuki od 2009 roku jest wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Pierwsze wzmianki o chińskiej sztuce wycinania z papieru pojawiły się w starożytnych Chinach za czasów dynastii Han, pod koniec III w. p.n.e.
 
 
Najprawdopodobniej to kobiety z grupy etnicznej Han zaczęły jako pierwsze wycinać w papierze wzory, którymi ozdabiały domy i świątynie. Dziś wycinanki towarzyszą Chińczykom w trakcie różnych świąt, przede wszystkim podczas Święta Wiosny, czyli chińskiego Nowego Roku.
 
 
Bardzo ważne są kształty i kolory. Mogą to być postacie, zwierzęta, kwiaty i in., lecz każdy kształt ma swoje znaczenie i jest dobierany w zależności od tego, czego życzymy obdarowanemu. Wycinanki mogą przynosić szczęście, dobre rady, błogosławieństwo, ale mogą też mieć na celu odstraszanie chorób, zła, demonów lub po prostu ostrzegać przed czymś.

 
Tradycyjnym kolorem papieru, używanym przy okazji świąt, jest kolor czerwony. Wykorzystywany jest też kolor żółty. Te dwa kolory były kiedyś zarezerwowane dla budowli na terenie Zakazanego Miasta w Pekinie. Współcześnie tworzone są także wycinanki kolorowe, lecz te w kolorze czerwonym, który ma przynosić szczęście, są najpopularniejsze.

 
Wycinankami dekorowane są okna, drzwi, ściany, lustra i wiele innych miejsc w domach.


Najprostsze wzory są związane z chińskimi znakami (niektórymi) i może je wyciąć nawet mniej wprawna osoba, czy dziecko.

 
Ważny jest odpowiednio wytrzymały, a jednocześnie cienki  papier oraz nożyczki jakimi wycinamy, gdyż przy bardziej skomplikowanych wzorach nie wystarczą zaokrąglone na końcach ostrza.


Jednak dla początkujących są wystarczające i można nimi sobie wyciąć nawet podwójne szczęście :)


Takimi wycinankami można ozdobić okna, na przykład z okazji uroczystości weselnych.


Poniżej inny motyw przynoszący szczęście.


Jeśli ktoś nabierze wystarczającej wprawy, to może spróbować ozdób przestrzennych, wielokolorowych ...


... lub jednokolorowych, wyglądających niemniej pięknie.

 
O bardziej skomplikowanych wzorach można na początku tylko pomarzyć. Aby uzyskać taki efekt jak poniżej potrzebna jest precyzja, cierpliwość i wprawa, ale rezultat jest niesamowity.

 
My skoncentrowaliśmy się więc na prostszych formach. Bardzo ważnym etapem jest składanie papieru. Wiele wycinanek jest robionych na bazie kwadratu, ale po złożeniu należy pamiętać z której strony zacząć wycinanie, gdyż ma to znaczenie.
 
 
A tak z niepozornego fragmentu papieru powstaje całkiem ciekawa wycinanka.

 
Taki projekt jest łatwy do wykonania nawet dla dziecka.
Na zakończenie warsztatów dostaliśmy jeszcze zadanie domowe dla chętnych.

 
Będzie co robić w święta i pomiędzy nimi.
 

Życzymy dużo szczęścia w Nowym Roku!


 

Wpis powstał w ramach projektu "Bliżej sztuki"Wpis w ramach projektu Mali Podróżnicy  CHINYBrak komentarzy:

Prześlij komentarz