sobota, 5 sierpnia 2017

Wirtualne podróże małe i duże - Brazylia


W ramach 3-ciej edycji projektu "Mali Podróżnicy" wyruszyliśmy do Brazylii.


Były poszukiwania na mapie, poznawanie ukształtowania kraju, upraw, jego głównych miast i sąsiadów. Pomagał nam w tym ilustrowany atlas dla dzieci "Dookoła Świata".


Na YouTube znaleźliśmy w ramach Documentary Channel film " Brazylia, gorącokrwista Ameryka", a na Netflix trzy odcinki filmów z serii "Wild Brazil". Bardzo ciekawa i wciągająca seria.

Wysłuchaliśmy też bajki brazylijskiej:
Upał nas rozleniwił i ruszyliśmy do restauracji serwującej potrawy brazylijskie. 
Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że że jest ich kilka w naszym mieście. Wybór padł na miejsce z dobrymi recenzjami w sieci i testy wypadły bardzo pomyślnie. Nieufność wobec nowych potraw została przełamana i może uda się urozmaicić domowe potrawy czymś egzotycznym, co spotkało się z akceptacją. 
Feijoada - brazylijskie danie narodowe z czarnej fasoli, mięsa wołowego, wieprzowego, kiełbasek, boczku i chorizo podawane z pomarańczą, ryżem i farofą, wzbudziło większe zainteresowanie u starszyzny. Młodsze pokolenie wybrało "Churrasquinhos de Frango" - szaszłyki z kurczaka z grillowanym ananasem, ryżem i farofą. 

Farofa to prażona mąka z manioku. Podobno Brazylijczycy stosują taki rodzaj posypki (podobnej do naszej zasmażki) do wielu potraw.

Papuga i widoki Rio de  Janeiro przypomniały nam o filmie animowanym  "Rio" - na pewno go w najbliższych dniach odświeżymy.Brazylia fascynuje i inspiruje.
Przed nami jeszcze nauka samby (na szczęście jest pod ręką ekspert ;)) i capoiera.
W zeszłym roku byliśmy na warsztatach perkusyjnych prowadzonych przez
Krakowską Formację Batucadową „Sorrir Por Favor!” Było rewelacyjnie!
Można ich znaleźć też na FB i posłuchać jak grają oraz zobaczyć pokaz capoiery (https://www.facebook.com/SorrirPorFavor.band/).

No i jeszcze piosenka Tijuca z karnawału w Rio:
https://youtu.be/A685xZemCaU?list=RDiR9_ajW7UUs

Wpis w ramach projektu Mali Podróżnicy  BRAZYLIA 
1 komentarz:

  1. Pięknie!!! Brawl Wy!!! Witamy w projekcie i bardzo się cieszymy, że jesteście na pokładzie!!!

    OdpowiedzUsuń